طراحی سایت

10 نکته مهم در طراحی سایت

13 تیر ماه 1397
10 نکته مهم در طراحی سایت

 

اکثر طراحان سایت درطراحی سایت یک چهار چوبی را برای خود ایجاد می کنند. برای مثال طراحی سایتی جذاب ، کارآمد با دسترسی آسان به گونه ای که بتواند بازدیدکنندگان را برای انجام عملی متقاعد کند. ساخت چنین سایت هایی نیازمند طرحی خوب از گرافیک، ساختاری ساده و مرسوم، قالبی مناسب و منطقی، و مطالبی گیرا است که ملزم به رعایت نکات زیر می باشد:
1.    سازگاری سایت با تمام مرورگرها
طراحی سایت باید به گونه ای باشد که تمامی مرورگرها بتوانند سایت را به خوبی نمایش دهند حداقل صد نوع مختلف مرورگر وجود دارد و  شما می بایست سایت تان را بگونه ای طراحی کنید تا با نسخه اخیر اکثر مرورگرهایی که بیشترین استفاده را دارند بخوبی کار کند. پس حتما سعی کنید سایت را در مرورگر های مختلف آزمایش کنید. بطور میانگین کاربران اینترنت ممکن است ندانند که چطور مرورگرهایشان را بروز کنند یا طرز فکری به این صورت داشته باشند که اصلا لزومی نداشته باشد که مرورگرشان را بروز رسانی کنند. طراحی سایت، نیازمند آن است که صفحات سایت شما حداقل با مرورگرهای اینترنت اکسپلورر، نت اسکیپ، فایرفوکس، اپرا بخوبی کار کند.

 

2.    گرافیک وب سایت
همانطور که می دانید شما با کاربرانی سرو کار دارید که صبر چندانی ندارند و مطالعات نشان داده به طور میانگین اگر صفحه ای بیش از 10 ثانیه بارگزاری داشته باشد بیشتر کاربران به سایت دیگری می روند ، از آنجایی که تصاویر در سایت نقش مهمی دارد پس گرافیک در طراحی سایت نقش بسزایی ایفا می کند به طوری که گرافیک سایت میزان جذب مخاطب را تعیین می کند. گرافیک سایت در مرحله اول باید سهولت دسترسی و نظم محتوا را تضمین کند و سپس به عنوان یک ابزار جانبی و تزئینی استفاده شود. استفاده از گرافیک خوب و حرفه ای در طراحی سایت باعث می شود کسب و کار شما حرفه ای تر به نظر برسد و در نتیجه افزایش فروش را به همراه خواهد داشت. به طور کلی گرافیک شامل نوع و سایز فونت, رنگ ها, نحوه قرارگیری محتوا و طراحی علائم استفاده شده در طراحی سایت می باشد. در نگاه مشتری گرافیک سایت مانند دکوراسیون یک فروشگاه می باشد. هرچه منظم تر و با دسترسی آسان تر باشد جلب رضایت مشتری را به همراه خواهد داشت.  

 

3.    استفاده درست از رنگ ها در طراحی سایت
 رنگ های مورد استفاده در طراحی سایت باید متناسب با موضوع سایت باشد. قوانین زیادی برای انتخاب رنگ های مورد استفاده در طراحی سایت وجود دارد. شما باید در طراحی سایت خود از رنگ هایی استفاده کنید که باعث ناراحتی چشم یا خسته شدن چشم مخاطب نشود

 

4.    مطالب سایت
باید بازدیدکنندگان, سایت شما را به عنوان منبعی از اطلاعات ارزشمند بشناسند. برای این امر باید مطالبی جذاب و گیرا در سایت قرار دهید غلط های املایی و گرامری، سبب خواهد شد تا خیلی سریع سایت شما به فراموشی سپرده شود . به یاد داشته باشید که مردم از اینترنت برای یافتن اطلاعات استفاده می کنند. خواه شما محصولی تولید شده توسط خود را بفروشید یا کالاهای دیگران را بفروش برسانید، در هر دو صورت می بایست ابتدا اطلاعات ارزشمندی را به بازدید کنندگان بدهید در غیر اینصورت آنها به روی سایت های دیگر کلیک کرده تا اطلاعاتی را که می خواهند بیایند.

 

5.    لینک های سایت
به طور مرتب یا دوره ای لینک های سایت را بررسی کنید که سایت شما لینک شکسته نداشته باشد برای این کار ابزارهای آنلاینی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید ولینک سایت خود را بررسی کنید .

 

6.    وجود فریم ها در طراحی سایت
سعی کنید از فریم ها در طراحی سایت خود استفاده نکنید چراکه آنها کار بوک مار کردن صفحات سایت تان را دشوار می کنند و شما نیاز دارید تا کاربران و بازدید کنندگان سایت تان را بوک مارک کنند بطوریکه دوباره بازگردند.

 

7.    رنگ های پس زمینه سایت
چنانچه از هر چیز دیگری به غیر از پیش زمینه سفید برای متنها استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که رنگ های لینکها را تعریف کرده اید در غیر اینصورت تنظیمات پیش فرض در مرورگر کاربران مشخص خواهد کرد که رنگ لینک ها چیست و در برخی موارد این موضوع می تواند سبب ناخوانایی در لینک ها شود 

 

8.    مالتی مدیا در طراحی سایت
مالتی مدیا ترکیبی از فیلمهایی بصورت فلش، ویدئو کلیپ ها، آوا ها، و موسیقی های پیش زمینه است. همواره از پخش کننده هایی استفاده کنید که استاندارد هستند بطوریکه زمان دانلود کوتاه شود. اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان می توانند فایلهای مالتی مدیا را متوقف کنند یا آنها را رد کنند. با این روش، افرادی که سرعت اینترنت پایینی دارند یا سخت افزار یا نرم افزار کامپیوترشان، از مالتی مدیا پشتیبانی نمی کند می توانند چنین فایل هایی را نادیده بگیرند.

 

9.    ساختار سایت
ساختار سایت می بایست ساده و قابل فهم و منطقی باشد. مطالعات نشان داده است که چنانچه کاربری نتواند اطلاعاتی را که به دنبال آن می گردد را بیابد، سایت شما را ترک می کند و به سایت دیگری خواهد رفت. به این قانون، قانون ۳ کلیک می گویند. هر بخشی از سایت شما می بایست تنها با سه کلیک از هر بخش دیگری از سایت تان قابل دسترسی باشد. چنانچه شما از چیزی دیگری غیر از لینک های متنی ساده استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که سایت تان را از لحاظ ساختاری، منوها و دیگر موارد در مرورگرهای مختلف آزمایش کرده اید.

 

10.    منوی حرفه ای برای طراحی سایت
در ساخت وبسایت طراحی منو حرفه ای یکی از گزینه های مهم می باشد که کاربران حق دارند در کوتاهترین زمان ممکن به لینک های مهم وب سایت دسترسی داشته باشند. ساخت منو در طراحی سایت بصورت حرفه ای این امکان را برای بازدیدکنندگان طراحی سایت فراهم می کند که به صفحات سایت مورد نظر خود رفته و احتیاجات خود را برآورده سازند
 

مرتبط با 10 نکته مهم در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...