طراحی سایت

چگونه بهترین بک لینک ها را بسازیم؟

7 تیر ماه 1397
 • برچسب ها:
چگونه بهترین بک لینک ها را بسازیم؟

اگر به سئو اهمیت می‌دهید، مهم است که یک آنالیز جامع از بک لینک های خود داشته باشید و نقاط قوت و ضعف سایت خود را پیدا کنید. بک لینک های خوب به شما کمک خواهند کرد تا در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بهتری کسب کنید. از سوی دیگر، بک لینک های بد می‌توانند باعث کاهش رتبه شما در موتورهای جستجو شده و حتی وبسایت شما را پنالتی کنند.

 

بک لینک چیست؟

بک لینک همان لینکی است که یک سایت، از یک سایت دیگر دریافت می‌کند. بک لینک ها تاثیر بسزایی در بالا رفتن رتبه سایت شما در موتورهای جستجو داشته و از همین جهت است که در فرآیند سئو بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. موتورهای جستجو از فاکتورهای مختلفی برای نشان دادن یک سایت در نتیجه‌های جستجو استفاده می‌کنند. کسی دقیقا نمی‌داند که بک لینک ها در این زمینه چقدر تاثیر گذار هستند اما در طول زمان ثابت شده که بک لینک ها اهمیت بسیار زیادی دارند.

 

یک نکته مهم این است که بک لینک ها حتما باید طبیعی بوده و کیفیت بالایی داشته باشند. درواقع کیفیت بک لینک ها از تعداد آن‌ها اهمیت بیشتری دارد و در بالابردن رتبه سئو سایت شما تاثیرگذارتر هستند.

فرض کنید که وبسایت A سایت یک رستوران است و از طرف سایت B که در مورد غذا محتوا تولید می‌کند، بک لینک می‌گیرد. این پروسه، یک بک لینک طبیعی و ارزشمند برای سایت A ایجاد می‌کند و در بالا بردن رتبه این سایت در نتایج جستجو تاثیرگذار است.

 

علاوه بر این، بک لینک ها می‌توانند مثل یک مکالمه در فضای وب باشند.

 

مثلا یک بلاگر را در نظر بگیرید که درباره رویدادهای ورزشی یک مقاله می‌نویسد. در همین حین یک بلاگر دیگر یک مقاله دیگر در همین زمینه می‌نویسد اما به طور کلی با نظر بلاگر اول مخالف است. ولی در هر صورت به مطلب بلاگ اول بک لینک می‌دهد. حال اگر مطلب بلاگر دوم بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در سایت‌های بیشتری بک لینک دریافت کند، در عین حال روی بلاگر اول هم تاثیرگذار است. زیرا ارزش بک لینکی که وبلاگ اول دریافت کرده بالاتر می‌رود و به شکل تصاعدی، سئوی هردو وبلاگ بهتر از گذشته می‌شود.

 

حالا که با بک لینک آشنا شدید، بهتر است بدانید که همه بک لینک ها خوب نیستند. در واقع ما بک لینک بد هم داریم و در ادامه توضیح می‌دهیم که چطور بک لینک خوب را از بد تشخیص بدهیم.

 

بک لینک خوب و بد چیست؟

بک لینک خوب به بک لینکی گفته می‌شود که از یک وبسایت معتبر و قابل‌اعتماد به وبسایت شما داده شود. هرچه که گرفتن بک لینک از منابع معتبر سخت‌تر باشد، قطعا ارزش آن نیز بیشتر است. بک لینک گرفتن از وبسایت‌هایی که به‌راحتی به سایر وبسایت‌ها بک لینک می‌دهند قطعا هیچ مزیت رقابتی برای شما ندارد. از ویژگی‌های بک لینک خوب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باید از یک وبسایت مرتبط با صنعت شما داده شود
 • لینک های درون محتوا بهتر هستند
 • دریافت لینک از مقالات بلند و باکیفیت از ارزش بسیار بالایی برخوردار است
 • برای سئو، بک لینک ها باید dofollow باشند. البته لینک های nofollow نیز بد نیستند. نوفالوها می‌توانند باعث ارجاع ترافیک به وبسایت شوند، اما نمی‌توانند در بهبود سئو موثر باشند. لینک های نوفالو نباید به‌عنوان لینک های بد تلقی شوند.
 • بک لینک وقتی ارزشمند است که از طرف ویراستار افزوده شود.
 • وبسایتی که به شما لینک می‌دهد باید دامین اتوریتی خوبی داشته باشد و در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال باشد.

 

در طرف مقابل، لینک بد آن است که دستورالعمل گوگل برای بک لینک ها را نقض کند. این نوع بک لینک ها معمولا نتیجه‌ای جز پنالتی شدن وبسایت در پی ندارند. موارد زیر از نشانه‌های لینک بد هستند:

 • لینک از یک وبسایت غیر مرتبط به شما داده شود. ارتباط موضوعی بسیار اهمیت دارد.
 • لینک از یک صفحه با محتوای ضعیف به شما داده ‌شده است.
 • لینک از طرف وبسایت جریمه شده توسط گوگل به شما داده شود.
 • لینک های به تعداد زیاد و لینک های فوتر می‌توانند باعث پنالتی شوند.
 • تبادل لینک ممنوع است!
 • وبسایتی که به شما لینک می‌دهد، دامین اتوریتی پایینی داشته باشد.
 • لینک از یک شبکه وبلاگی به شما داده شده باشد.
 • لینک های ویجت بد هستند و باید nofollow باشند.
 • لینک هایی که برایشان پولی پرداخت‌شده باشد. رسانه‌های تبلیغاتی باید از ویژگی nofollow استفاده کنند.
 • لینک هایی که از دایرکتوری‌های محتوا داده می‌شوند هم بد هستند.
 • لینک هایی که از طرف وبسایت‌های هک شده داده می‌شوند یا در CSS مخفی باشند.
 • لینک هایی که با آنکر تکست های بیش‌ازحد بهینه شده‌اند، می‌توانند باعث پنالتی شوند.
 • لینک هایی که به‌صورت خودکار ایجاد می‌شوند مضر هستند.

 

اما چرا همه بک لینک ها خوب نیستند؟!

متاسفانه از دیدگاه بسیاری از آژانس‌های سئو، تمامی بک لینک ها ارزشمند هستند. درصورتی‌که در واقعیت چنین نیست. البته این دیدگاه تا حدی از سیاست‌های پیشین گوگل نشأت می‌گیرد. اما گوگل در سالهای اخیر سیاست‌های جدیدی را در زمینه بک لینک در پیش گرفته است که آژانس‌های سئو باید از آنها آگاه باشند.

موتور جستجوی گوگل اکنون وبسایتهایی که از لینک های اسپم استفاده کنند را جریمه می‌کند. بک لینک ها اکنون یکی از فاکتورهای موثر در رتبه‌بندی وبسایت هستند و دلیل حساسیت موتورهای جستجو روی بک لینک ها نیز همین است.

 

تعداد زیاد بک لینک هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد

همان‌طور که اشاره شد، سیاست‌های گوگل در زمینه بک لینک ها تغییر کرده است و کاهش ارزش تعداد بک لینک ها نیز یکی از مواردی است که گوگل در مورد آن سیاست‌های جدیدی را در پیش گرفته است. در سیاست جدید، کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد و اگر از روش‌های غیرعادی و اسپم تعداد زیادی بک لینک برای وبسایت خود فراهم کرده‌اید، مطمئنا از طرف گوگل پنالتی خواهید شد.

 

با وجود این موارد، چطور کیفیت لینک ها را در کمپین‌های سئو ارزیابی کنیم؟

تا اینجا متوجه شدیم که هر لینکی ارزشمند نیست. شما باید قادر باشید که کیفیت لینک های ورودی و خروجی به وبسایتتان را ارزیابی کنید و در صورت مناسب نبودن، درصدد حذف و یا جایگزینی آن‌ها با انواع سالم و با ارزش برآیید. کسب و کارهای آنلاین این روزها به هیج وجه نمی‌توانند از تاثیر موتور‌های جستجو بر رشد خود غافل شوند. در واقع این روزها استارت‌آپ ها در سراسر جهان درحال بهینه‌سازی خود برای بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو هستند زیرا به این مهم پی برده‌اند که بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو مساوی با فروش بیشتر خواهد بود.

گوگل بیش از یک‌سال پیش آپدیت جدیدی از الگوریتم جستجوی خود به نام پنگوئن را منتشر کرد. از مزیت‌های نسخه‌ی جدید الگوریتم پنگوئن ‌می‌توان به اهمیت بیشتر به مبحث لینک بیلدینگ و البته اهمیت ارزیابی لینک ها اشاره کرد. در واقع در بروزرسانی پنگوئن، شما قادر خواهید بود تا از پشت پرده‌ی بک لینک های خود در موتورهای جستجو آگاه شوید. گوگل همچنین اعلام کرده که الگوریتم جدید به صورت Realtime خواهد بود. به این معنی که اگر شما عملیات پاکسازی لینک هایتان را انجام دهید، بالا رفتن رتبه وبسایت شما در موتورهای جستجو در زمان نسبتا کوتاهتری ممکن خواهد بود.

خوشبحتانه لینک های فاقد اعتبار به آسانی و با ویژگی‌هایی مانند نامرتبط بودن به موضوع وبسایت شما، فاقد مخاطب بودن، لینک شدن به وبسایت‌های اسپم و … قابل شناسایی هستند و شما باید به محض برخورد با چنین لینک هایی اقدام به حذف یا از کار انداختن آنها کنید و همچنین از یاد نبرید که باید لینک های حذف شده را با لینک های جدید و با کیفیت جایگزین کنید.

 

ارزیابی کیفیت لینک ها

می‌توان گفت که سرنوشت موفقیت کمپین‌های سئو با لینک ها گره خورده است. اما گره خوردن سرنوشت کمپین‌های سئو و لینک ها به این معنی نیست که شما باید هر لینکی که دم دستتان آمد را برای وبسایت‌تان برگزینید یا تعداد ‌بیشماری از آنها را برای خود جمع آوری کنید. فراموش نکنید که لینک ها هدف اصلی نیستند بلکه نردبانی برای رسیدن به هدف هستند. نردبانی که هرچقدر رکاب‌های آن محکم‌تر باشد، احتمال رسیدن شما به موفقیت بیشتر و احتمال سقوط شما کمتر است.

 

ارزشیابی کیفیت لینک های خروجی و ورودی فرآیندی است که می‌تواند تا حد زیادی تضمین کننده‌ موفقیت کمپین‌های سئو و بازاریابی شما باشد. اما انجام این فرایند چندان هم ساده نیست و در واقع چالش اصلی شما شناسایی لینک های معتبر از انواع فاقد اعتبار آنهاست. بسیاری از خوانندگان وبلاگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بعد از خواندن یک مطلب، اگر از مطلبی که خوانده‌‌‌اند خوششان بیایید به آن در جاهای مختلفی لینک هایی را می‌دهند. اما آیا مطلب و یا لینکی که به آن داده شده از نظر گوگل با ارزش هستند؟ شما باید مطالب مفید و با کیفیت خود را ترویج دهید و فقط از منابع معتبر برای آن لینک بگیرید.

 

برای ارزیابی کیفیت لینک ها سه شاخص زیر را باید در نظر گرفت:

 1. مرتبط بودن
 2. ارزش‌های انسانی (یعنی یک لینک فقط برای خزنده‌های موتور های جستجو طراحی نشده باشد.
 3. ارزش و اعتبار

 

هر کدام از این شاخص ها دارای پیچیدگی مختص به خود و لایه های متعدد ارزیابی است. در اینجا هر کدام از این موارد را توضیح می دهیم:

 

شاخص اول: مرتبط بودن

مرتبط بودن مهم ترین عامل در ارزیابی کیفیت لینک هاست. مرتبط بودن به این معناست که لینک هایی که دریافت می‌کنید از وبسایت‌هایی با موضوعات مشابه و یا نزدیک به وبسایت شما برایتان فرستاده شده باشد. برای مشخص کردن مرتبط یا نامرتبط بودن یک لینک از خود بپرسید که چرا این وبسایت باید به من لینک بدهد؟ به طور کلی یک لینک می‌تواند به چهار روش زیر مرتبط شناخته شود:

 • دامین به دامین
 • دامین به صفحه
 • صفحه به صفحه
 • لینک به صفحه

تعیین مرتبط یا نامرتبط بودن یک لینک تا حدی زیادی به شناخت شما از طرف مقابلتان بستگی دارد. اگر شما نمی‌توانید توجیهی برای اینکه چرا فلان وبسایت به شما لینک داده پیدا کنید، بهتر است این لینک را به عنوان یک لینک نامرتبط شناسایی کنید.

 

شاخص دوم: ارزش انسانی

ارزش‌مندترین لینک ها، لینک هایی هستند که برای استفا‌ده‌‌ کاربران ساخته شده باشند، نه برای خزنده‌های موتورهای جستجو. اگر می‌خواهید در مورد ارزش انسانی یک لینک مطمئن شوید، پرسشهای زیر را از خود بپرسید:

 • آیا این لینک کاربر را به مقصدی که ‌می‌خواهد هدایت می‌کند؟
 • آیا این لینک کاربر را دقیقا به همان صفحه‌ای هدایت می‌کند که به دنبالش است؟
 • آیا این لینک کاربر را به موضوعی مفید هدایت می‌کند؟

وقتی در مورد شاخص ارزش های انسانی در لینک ها صحبت می‌کنیم، باید مخاطب لینک هایتان را بسنجید. یعنی اگر میزان تعامل لینک های شما با مخاطبتان کم است، پس لینک شما از ارزش انسانی کمتری برخوردار است. برای اندازه‌گیری میزان تعامل کاربر می‌توان از عواملی مانند نظرسنجی ها و انجمن‌ها استفاده کرد. همچنین ‌می‌توانید از ابزاری به نام SEMrush برای سنجش میزان درگیر بودن کاربر استفاده کنید. در نهایت فراموش نکنید لینک هایی که بتوانند به سه پرسش بالا پاسخ مثبت دهند همان لینک های با ارزشی هستند که گوگل به دنبال آنهاست.

 

شاخص سوم: ارزش و اعتبار

کسبه‌های یک بازار را در نظر بگیرید. قاعدتا فروشنده‌ای که از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است و نزد دیگر فروشندگان خوشنام تر است، فروش بیشتری هم دارد. ارزش و اعتبار لینک ها هم دقیقا مانند ارزش و اعتبار یک فروشنده در بازار است. الگوریتم‌های گوگل برای این طراحی شده‌اند تا بهترین و معتمد‌ترین نتیجه را به کاربر ارائه دهند. گوگل هم از لینک ها برای تعیین میزان اعتبار و ارزش یک وبسایت استفاده می‌کند. به زبان ساده، اگر شما از وبسایت‌های معتبر لینک بگیرید، ارزش و اعتبار وبسایت شما را نزد موتورهای جستحو بالا می برد.

 

سخن پایانی

ساخت بک لینک و البته ارزیابی کیفیت لینک ها، عاملی بسیار مهم در موفقیت کمپین‌های سئو و بازاریابی است. موتورهای جستجو به طور مداوم در حال کار بر روی الگوریتم‌های جستجوی خود هستند و تاثیر لینک ها در ارزش گذاری یک وبسایت نزد موتور های جستجو بیشتر ‌شده است. اگر شما هم می‌خواهید در موتورهای جستجو بهتر دیده شوید، از ارزیابی مداوم کیفیت لینک های سایت غافل نشوید و مطمئن شوید که بهترین لینک های ممکن را در وبسایت خود دارید.

مرتبط با چگونه بهترین بک لینک ها را بسازیم؟

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...