طراحی سایت

مقایسه اپلیکیشن اندروید و آی او اس

23 اردیبهشت ماه 1397
مقایسه اپلیکیشن اندروید و آی او اس

دو نوع سیستم عامل مختلف برای موبایل وجود دارد: سیستم عامل اندروید (Android) و سیستم عامل آی او اس (iOS). در حالت کلی طراحی اپلیکیشن موبایل و ساخت آن در حوزه اندروید قدری ارزانتر از مشابه آی او اس آن است زیرا تعداد برنامه نویسان اندروید بسیار بیشتر از آی او اس است. دلیل دیگر این امر نیاز کمتر اندروید به امکانات سخت افزاری برای توسعه آن است.

اندروید و آی او اس تا حد زیادی از یک ریشه اند.  آی او اس دارای پایه Mac OS X  است و خود مکینتاش در اصل نوعی BSD به حساب می آید که در خانواده سیستم عامل یونیکس قرار می‌گیرد. اندروید هم بر آمده از خانواده لینوکس است که شباهتهای زیادی با خانواده یونیکس ها دارد. پس این دو سیستم عامل که امروز بازار را قبضه کرده‌اند به نوعی خویشاوند یکدیگرند.

اندروید در زمینه پردازش سطح پایین در قیاس با آی او اس تا حد زیادی عقب تر است و جای زیادی برای بهینه سازی دارد. اگر ظاهر سیستم عامل برای شما مهم است هر دو سیستم عامل خوب و کارامد هستند. البته پوسته آی او اس ساده‌ و حرفه‌ای‌ بنظر می‌رسد در حالیکه پوسته اندروید پیچیده‌تر است و کاربر عام آن را نمي‌پسندد.

برخی از تفاوت های بین اندروید و آی او اس

بررسی هماهنگی نرم افزار با سخت افزار

در همه گوشی های آیفون (iPhone) سیستم عامل آی او اس به یک صورت می باشد با اینکه جای برخی دکمه ها همچون Home و Power شاهد تغییراتی بوده است. حال آنکه در گوشی های اندرویدی، بدلیل هسته باز اندروید تنوع زیادی در طراحی رابط های گرافیکی/کاربری و حتی نرم افزاری در برندهای مختلف دیده می شود.

رابط کاربری آی او اس

رابط کاربری آی او اس بسیار ساده طراحی شده است و حتی کودکان یا کسانی که از تکنولوژی دور هستند نیز به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. آی او اس در نسخه های جدید خود با شعار «زیبایی در کمال سادگی» به کاربران ارائه شده است. در سیستم عامل اندروید، کارایی و انعطاف پذیری رابط کاربری معمولاً بیش از سادگی آن مورد توجه دارد و همین امتیاز باعث استفاده گسترده تر اندروید در برند های مختلف گوشی موبایل گردیده است.

سرعت  انتقال اطلاعات و دسترسی آسان

تبادل داده ها در سیستم عامل اندروید به مراتب آسانتر و سریعتر از آی او اس انجام می گیرد. اما این ویژگی، آسیب پذیری اندروید را در برابر فایل های مخرب و ویروس ها افزایش داده است. در مقابل، امنیت ارتباطی آی او اس بالاتر است، چرا که اتصال آن جهت انتقال اطلاعات تنها از طریق نرم افزار آی تیونز (iTunes) انجام می شود.

شخصی سازی

در آی او اس برای شخصی سازی و ورود به اپ استور، یک اپل آی دی (Apple ID) نیاز است ولی در اندروید اتصال به گوگل پلی استور از طریق ایمیل کاربر انجام می شود. در این باره می توان گفت که آی او اس بخاطر استفاده از یک کد مشخص در مقایسه با اطلاعات کاربری ایمیل در اندروید، شخصی سازی بهتری ارائه می نماید.

کاربری آسان

پیچیدگی اندروید و بکار بردن عناوین سخت در تنظیمات داخلی آن باعث شده است که رده سنی کاربران آن بالاتر باشد. ولی سادگی و رابط کاربری راحت همه نسخه های آی او اس باعث محبوبیت آن در میان تمامی سنین شده است.

برنامه های کاربردی و سیستم اصلی

شرکت های اپل و گوگل برنامه ها و بازی های فراوانی را در اختیار کاربران خود قرار داده اند. بیشتر این نرم افزارها در قالب هر دو سیستم عامل ارائه شده اند. با این حال خیلی از نرم افزار ها مخصوص یکی از این سیستم عامل ها هستند و کاربران گاهی در این مورد با مشکل روبرو می شوند.

طراحی و زیبایی نمایش

طراحی آی او اس تحول بزرگی را از جنبه سادگی، تخت بودن و استفاده از تمامی فضا ایجاد نموده است ولی این ویزگی ها در آی او اس معمولاً به صورت پیش فرض است و امکان تغییرات زیادی در آن ارائه نشده است. اندروید از نظر ظاهری تفاوت های زیادی با آی او اس دارد و امکان انجام تنظیمات و تغییرات بسیار بیشتری را فراهم می کند.

مرتبط با مقایسه اپلیکیشن اندروید و آی او اس

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...