طراحی سایت

معتبرسازی کدها با W3C

27 اردیبهشت ماه 1397
معتبرسازی کدها با W3C

W3C  یا World Wide Web Consortium کنسرسیوم شبکه جهانی وب است که هدف ان ارائه مجموعه چهارچوب ها و استانداردهایی برای سایت ها است تا بر مشکلاتی نظیر سازگاری با مرورگرهای مختلف مورد استفاده در سراسر دنیا فایق آیند. «تیم برنرز لی» شخصی بود که به زیبایی شبکه جهانی وب را در زمانی که اولین مرورگر اینترنتی خود را پیش از سال 1989 میلادی ساخت اختراع کرده است. پیشروان این صنعت بعدها این سازمان بین المللی را برای استانداردسازی تکنولوژیهای استفاده شده در شبکه جهانی وب بوجود آورند.

بهینه سازی کدهای وبسایت بر اساس استانداردهای W3C تاثیر مستقیمی برروی جایگاه یک سایت در موتورهای جستجو خواهد داشت. این احتمال وجود دارد که در صورت رعایت نکردن این استانداردها، موتورهای جستجو به درستی سایت را بررسی نکنند و برای بررسی محتوای آن سایت با مشکلاتی مواجه شوند. رعایت استانداردهای W3C بخصوص در HTML و CSS رتبه سایت را در موتورهای جستجو بطور قابل ملاحظه ای بالا می برد. هدف اصلی W3C همین است.

البته برای انتشار یک استاندارد، ضروری است که تمامی کامپیوترها بتوانند با یک زبان مشترک با یکدیگر صحبت کنند و تمامی مرورگرها بتوانند صفحات سایت ها را به گونه ای یکسان و مشابه نمایش دهند. کنسرسیوم همچنین آموزشهایی را به طراحان و برنامه نویسان سایت می دهد بطوریکه آنها بتوانند در کنار هم در ساخت سایتی مناسب با استانداردهای W3C کار کنند.

 

هدف از بوجود آمدن W3C
بطور کلی هدف W3C ایجاد استانداردهایی برای وب سایت ها است تا با تمامی مرورگرهای دنیا سازگار باشند. طراحان حرفه ای وبسایت و برنامه نویسان به آنچه این سازمان تعیین می کند بخوبی توجه می کنند. در حقیقت شرط لازم بسیاری از سازمانها برای استخدام برنامه نویسان و طراحان وب این است که در طراحی سایت استفاده می کنند می بایست از لحاظ استاندارهای W3C معتبر سازی شده باشد.

 

اهمیت داشتن استانداردها و کدهای معتبرسازی شده
اگرچه تمامی مرورگرها، کدهای HTML را درک می کنند، ولی همه مرورگرها این کار را به روش مشابه انجام نمی دهند. هر مرورگر اولویتهای خاص خود را در بکارگیری HTML و CSS دارد تا بتواند افکت تصویری مورد نظر را نمایش دهد، چراکه هیچ استانداردی در بیان آنچه که طراحان می خواهند وجود ندارد. در نتیجه این امر کدی که به نظر در یک مرورگر مثلا اینترنت اکسپلورر به خوبی کار می کند ممکن است با یک مرورگر دیگر مثل فایرفاکس، اپرا یا سفری به درستی کار نکند. متاسفانه بسیاری از طراحان، کدهای خود را تنها بر روی اینترنت اکسپلورر آزمایش می کنند و جمعیت ۳۵ درصدی کاربرانی که از مرورگرهای دیگر استفاده می کنند را نادیده می گیرند. تقریبا نزدیک به صدها نوع مختلف از مرورگرها برای کامپیوترهای شخصی، تلفنهای همراه، و سایر دستگاه های الکترونیکی قابل اتصال به اینترنت وجود دارد.

 

قواعد سئو در کدنویسی
با توجه به این گفته ها، کدنویسی استاندارد سایت تاثیر مستقیمی بر سئو سایت ندارد، اما با کدنویسی valid و رفع خطاهای برنامه نویسی می توان راه را برای عملکرد ربات های گوگل بازتر کرد و نیز سرعت بارگزاری سایت را افزایش داد. رعایت موارد زیر می تواند در بهینه سازی قالب سایت نقش مهمی داشته باشد:
حذف فضاهای خالی در میان کدها
استفاده از کدهای html به جای  php
استفاده از متد تگ های استاندارد سئو
استفاده از Canonical URL برای جلوگیری از محتوای تکراری
قرار دادن استایل ها در هدر سایت و اسکریپت ها در فوتر سایت
استفاده از CDN برای کاهش حجم سرور و بارگذاری سریع سایت
به کار بردن تگ div به جای  table
استفاده از heading ها و رعایت ترتیب آن ها
دقت در بستن تمامی تگ ها از جمله div و  body
به کاربردن ویژگی alt برای تصاویر
استفاده نکردن از تگ های منقضی شده

چنانچه شما از کدهایی استفاده کنید که استاندارد و معتبر نباشند بطوری که در مرورگر خاصی به خوبی کار نکنند، در این صورت، مشکل از جانب شماست. ولی اگر کدهای شما استاندارد باشند ولی در مرورگر خاصی به درستی نمایش داده نشوند، در این حالت باگ در مرورگری است که استفاده می کنید. کنسرسیوم شبکه جهانی وب سرویس عمومی آنلاینhttp://validator.w3.org  را برای بررسی معتبر بودن کدها ارائه داده است.

مرتبط با معتبرسازی کدها با W3C

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...