طراحی سایت

طراحی سایت با پسوند ir

11 تیر ماه 1397
طراحی سایت با پسوند ir

هر سایت اینترنتی دارای یک نشانی منحصر به فرد است. این نشانی می‌تواند پسوندهای مختلفی داشته باشد. پسوند را خود ما در هنگام خرید دامنه و راه اندازی سایت انتخاب می‌کنیم و دستمان باز است تا یک دامنه آزاد که شخص دیگری قبلا آن را برای خود ثبت نکرده است را درخواست کنیم.

پسوند ir مخصوص سایت‌های ایرانی است اما می‌توان از دامنه‌های بین‌المللی مانند com ، org یا info نیز استفاده کرد. هر شهر یا کشوری دامنه مربوط به خود را دارد . همانطور که دامنه to. که برای شهر تورنتوی کانادا است، دامنه نقطه آی آر یا ir. هم مخصوص ایران است و شخصی در خارج از ایران نمی تواند از این دامنه استفاده کند.

از نظر مالکیت دامنه ها باید در نظر داشت که حق مالکیت دامنه com. برای اولین نفری است که آن را ثبت کرده است و حتی اگر آن را به شخص دیگری واگذار کند، تا زمانی که هزینه آن پرداخت می شود در مالکیت نفر اول خواهد ماند. اما در دامنه ir. اینگونه نیست و بعد از واگذاری مالکیت دامنه، تمام حقوق آن به شخص جدید منتقل می شود.

 

قیمت کمتر

دامنه‌های .ir در مقایسه با دامنه‌های بین‌المللی به مراتب ارزانترند. قیمت دامنه‌های بین‌المللی به دلیل وابستگی به نرخ ارز، متغیر است ولی قیمت دامنه‌های .ir ثابت و اندک است.

 

هدف قرارگرفتن مخاطبان ایرانی

موتور جستجوی گوگل، نام دامنه‌های .ir را برای کاربران ایرانی با اولویت بیشتری به نمایش در می‌آورد. البته با مراجعه به Search Console می‌توان تنظیمات لازم برای هدف قرار دادن یک کشور خاص برای دامنه‌های عمومی بین‌المللی را نیز انجام داد.

 

وضعیت بهتر سئو محلی

از آنجا که کاربران ایرانی مخاطب دامنه های .ir هستند، رتبه سایت شما در گوگل برای کاربران محلی بهبود خواهد یافت و در نتیجه ورودی بیشتری جذب خواهید کرد.

 

آزاد بودن نام‌های بیشتر

احتمال پیدا کردن نامهای خاص در پسوندهای بین‌المللی دشوارتر است زیرا گستردگی مشتریان این پسوندها در تمامی کشورهای دنیا است در حالی که مشتریان دامنه .ir بیشتر در ایران زندگی می‌کنند.

 

تهدید کمتر هک شدن

خطر سرقت شدن دامنه همیشه وجود دارد، اما اگر دامنه‌ شما با پسوند .ir باشد، به صورت حضوری می‌توانید مراحل قانونی را طی کنید و دامنه‌ خود را بازیابی کنید. در دامنه‌های بین‌المللی ممکن است برای همیشه دامنه‌ خود را از دست بدهید.

 

نمایانگر ملیت سایت

اگر در حوزه بین الملی فعالیت می کنید و دامنه ای با پسوند .ir دارید، مراجعه کننده می تواند با مشاهده آدرس سایت شما کشور شما را حدس بزند.

 

تفاوت دامنه های ir. از نظر سئو

مهمترین تفاوت پسوند دامنه ها در سئو نوع مخاطب آنهاست. گوگل و سایر موتورهای جستجو تلاش می کنند بهترین پاسخ ممکن را به جستجوی کاربر ارائه دهند و به همین جهت یکی از معیارهای اساسی آنها انطباق نتایج جستجو با منطقه زندگي کاربر یا موقعیت جغرافیایی او در زمان جستجو مي باشد. در نظر گرفتن شرایط مکانی کاربر توسط موتورهای جستجو موجب می شود فردي که به عنوان مثال در تهران به دنبال مركز خريد می گردد، اطلاعات مراكز خريد نزدیک به محل خود را پیدا کند و فرد دیگری که در پاريس به دنبال مركز خريد است اطلاعات متفاوتی که مرتبط به آن مکان است را ببیند. موتور جستجوی گوگل در ابزار web master tools خود این امکان را در اختیار مدیران سایت ها قرار داده تا بتوانند کشور مورد نظر خود را انتخاب کنند تا نتایج جستجو برای مخاطبانی که در آن کشور هستند نسبت به سایر سایت ها بالاتر نمایش داده شوند. البته گوگل به صورت خودکار دامنه های ملی را بر اساس نتيجه جستجوي كاربر در همان کشور قرار می دهد و نیازی به تنظیمات این بخش برای دامنه های ملی نیست.

مشكل دامنه ir تحریم بودن در تبلیغات گوگل است و اگر بخواهید از تبلیغات گوگل استفاده کنید، عملا بهتر است از دامنه ای با پسوند com استفاده کنید. با اینحال اگر برنامه ای برای استفاده از سیستم تبلیغات گوگل ندارید، دامنه ir می تواند گزینه مناسبتری باشد.

مرتبط با طراحی سایت با پسوند ir

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...