طراحی سایت

اینفوگرافیک در طراحی سایت

29 اردیبهشت ماه 1397
اینفوگرافیک در طراحی سایت

اینفوگرافیک از دو جزء «اینفو» (مخفف کلمه information به معنی اطلاعات) و «گرافیک» (به معنی ترسیمی) تشکیل شده است . اینفوگرافیک همان بازنمایی دیداری اطلاعات، داده ها یا مفاهیم به منظور ارائه سریع تر و واضح تر اطلاعات است. اینفوگرافیک در واقع روشی است که در آن با ترسیم تصاویر، می توانیم اعداد و ارقام و یا مفاهیم را به صورتی نشان دهیم که برای بیننده قابل فهم تر باشد.

نتایج علمی نشان داده است که مغز انسان اینفوگرافی ها را دوست دارد که البته این بسیار واضح است. مردم عاشق رسانه‌های تصویری رنگارنگ هستند. انسان‌ها جهان خود را بیشتر با شکل ها و رنگ ها تجزیه و تحلیل می‌کنند. بنا به تحقیقات علمی اخیر، افزایش حجم تبادل اطلاعات در دنیای امروز باعث ایجاد اختلالات مغزی می‌شود. موضوع  این است که خواندن کلمات بسیار بیشتر از دیدن تصاویر طول می‌کشد. پردازش اینفوگرافی ها در مغز انسان بسیار ساده تر است و زمان خیلی کمتری طول می‌کشد تا مغز اطلاعات نشان داده ‌شده توسط عکس را درک کند تا اینکه چندین و چند خط دستورالعمل نوشتاری را بخواند و تجزیه و تحلیل کند. به بیان دقیق تر، پردازش یک اینفوگرافی شاید یک دهم ثانیه طول بکشد، و حال آنکه پردازش همان اطلاعات اگر بصورت نوشتاری باشد در چنین زمان کوتاهی امکان‌پذیر نیست. آنچه مسلم است این است که از این پس بیشتر به سمت اینفوگرافی روی خواهیم آورد چرا که مغز انسان همیشه تمایل دارد راه ساده‌تر را انتخاب کند.

 

نکاتی که در اینفوگرافیک سایت باید به آن توجه کرد
به تنظیم عبارات، کلمات و حروف برای انتقال بهتر مفاهیم، «تایپوگرافیک» یا فن حروفچینی گفته می شود. تایپوگرافیک نمایش ظریف و برازنده کلام بصورت متنی است اما اینفوگرافیک بسیار پیچیده تر و وسیع تر است و علاوه بر نوشتار، از امکانات عینی و دیداری نیز بهره می گیرد.
رنگ مهمترین بخش در طراحی است. برای طراحی سایت لازم است ابتدا در مورد طیف رنگیتان فکر کنید و سپس کار طراحی را آعاز کنید.
مهمتر از همه مطمئن شوید که اطلاعاتی که بر روی صفحه نمایش داده می شوند با پس زمینه متفاوت باشد در عین حال که اصول همخوانی طرح را رعایت می کنید. در طراحی سایت فضای کمی برای ارائه اطلاعات دارید، پس همیشه این فضا را در نظر بگیرید و اطلاعات را به شیوه مختصر و روشن نمایش دهید. تصاویر باید به راحتی قابل درک و به اطلاعات شما مرتبط باشند. همچنین نباید طراحی شما شبیه یک قالب یا نقشه کسل کننده باشد. اطلاعات شما می تواند از راه های مختلفی به تصویر کشیده شود. پس برای به نمایش درآوردن ایده خود راه های مختلف را امتحان کنید تا یک راه تازه پیدا کنید.
پیش نمایش کامل را بسازید و تمام تصورات، عکس ها و نوشته های مربوط به آن را که در قالب کاری خود نوشته بودید به آن اضافه کنید. سپس با مشتریان یا همکاران خود طراحی را بررسی کنید تا آن را تا حد امکان ساده تر و قابل فهم تر کنید . آنچه شما باید به دنبال آن باشید یک گزارش منظم، فشرده و مختصر با کمترین مقدار اطلاعات متنی است.

 

مرتبط با اینفوگرافیک در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...