طراحی سایت

آشنایی با Less

29 اردیبهشت ماه 1397
آشنایی با Less

Less یکی از زبان های از پیش کامپایل شده محبوب CSS می باشد. اساسا زبان های بسیار محبوب کمی وجود دارد که عملکرد آن ها یکسان باشد، اما Bootstrap زبان Less را انتخاب کرده است. بعضی ها آن را دوست دارند، اما افرادی هم تمایل دارند که با زبان های دیگری کار کنند.

Less می تواند بسیار قدرتمند باشد، به ویژه هنگامی که شما به همه ی قابلیت های داینامیک و قابل تکرار آن مسلط باشید.

Less فقط به وسیله دستورات خودش در CSS ، کامپایل می شود. البته دستورات آنها بسیار شبیه به هم می باشند، با این تفاوت که Less گزینه ها و روش های بیشتری با نام “author” اضافه می کند. هرچند  اگر از CSS در برنامه تان استفاده کنید، از Less هم می توانید استفاده کنید. برای کامپایل کردن آن می توانید از Command Line و برنامه های آن استفاده کنید. همچنین برنامه های دیگری به نام Less.app و SimpLess وجود دارند که هر دو رایگان هستند.

 

استفاده از Less

راههای زیادی برای راه اندازی محیط وجود دارد , اما ساده ترین آنها استفاده از یک فایل جاوا اسکریپت است که تمامی کدهای شما را از LESS به CSS کامپایل کند. حالا کافی است شروع به کدنویسی کنید. فایل جاوا اسکریپت وظیفه کامپایل کردن کدهای Less شما را دارد تا برای مرورگر قابل فهم باشد. چون مرورگر چیزی جز CSS را درک نمی کند.

به این نکته توجه داشته باشید که برای پردازش فایل جاوا اسکریپت در مرورگر کروم, باید صفحه را در لوکال هاست اجرا کنید تا بتواند فایل Less شما را پردازش کند. یا اینکه  می توانید از فایرفاکس استفاده کنید. برای راه اندازی لوکال هاست می توانید از Xampp و نرم افزارهای مشابه آن استفاده کنید. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که پردازش یک فایل و کامپایل کردن آن قدری زمان بر خواهد بود و در نتیجه در زمان بارگذاری نهایی پروژه روی هاست بهتر است فایل less را به CSS تبدیل کنید تا در مرورگر کاربر پردازشی انجام نشود.

 

less-website

Less توسط روش‌ هایی مانند متغیرها، حسابگرها، mixin ها و توابع، قابلیت‌ های CSS را توسعه داده و آن را پویا ساخته است. Less در هر دو محیط سمت کاربر (مرورگرهای وب مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری) و سمت سرور توسط Node.js و Rhino قابل اجرا و بهره گیری می‌ باشد. این فریم ورک، تنها یک افزونه برای CSS نیست، بلکه ابزاری برای CSS با سینتکس آن است که در ابتدایی ترین حالت می تواند به عنوان یک شیوه نامه ساده CSS مورد استفاده قرار گیرد.

 

چرا Less؟

برخی از مهمترین امتیازات استفاده از Less عبارتند از:

• نگارش کد های CSS مشابه زبان های برنامه نویسی از قبیل PHP

• بهبود نگارش CSS و استفاده بهینه از از CSS3

• قابلیت پیاده سازی در دو سمت سرور و کاربر

• تعریف متغیر ها همانند PHP و استفاده از آنها در سایر قسمت ها

• اجرای آسان عملیات بر روی متغیرها

• افزایش سرعت کدنویسی به کمک mixin

• خوانایی و پیمایش بهتر دستورات تو در تو

• الحاق متن در هنگام ساختن فریم ورکها

مرتبط با آشنایی با Less

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...