طراحی سایت

آشنایی با API

29 اردیبهشت ماه 1397
آشنایی با API

API  نام اختصاری Application Programming Interface می باشد. امروزه به راحتی از طریق برنامه های تلفن همراه می توانید وارد حساب کاربری ایمیل خود شوید. این رابطه توسط API ها برقرار می شود.

وب سرویس یا همان API  به زبان ساده، برنامه یا سرویسی است که از طریق پروتکل وب در دسترس بوده و شما می توانید دستوراتی را بصورت آرگومان ارسال کنید و درخواست انجام کاری را داشته باشید. وب سرویس ها عموما روی پروتکلhttp  یاhttps  اجرا می شوند و توسط سازمان W3C جهت سهولت در انجام امور بصورت از راه دور تالیف شده اند. پایه کار وب سرویس ها بدین صورت است که برنامه ای که در حال اجرای وب سرویس است منتظر دریافت دستورات می باشد. بعد از اتصال کلاینت ها، دستورات را بصورت متنی دریافت و بر اساس الگوریتم های تعریف شده در برنامه یا تابع دیگری اجرا نموده و نتیجه آن درخواست را مجددا از طریق وب به درخواست کننده یا کلاینت ارسال می کند.

 

 API تحت وب
این نوع API ها گسترده تر، پر کاربردتر و مهم تر از سایر API ها هستند. برای مثال یک برنامه ممکن است بر پایه سیستم عامل لینوکس نوشته شده باشد، اما شما بخواهید آن را بر روی سرور ویندوزی خود بارگذاری کنید. با استفاده از API می توانید آن را بر روی سرور خود بارگذاری کنید. soap و rest دو گروه معروف از API های تحت وب هستند که مورد دوم به مراتب ساده تر و استفاده از آن آسان تر است.

 

استانداردهای وب سرویس ها چیست؟

 

XML

همانطور که اشاره شد یکی از روش ها و استانداردهای اولیه برای استفاده از وب سرویس هاXML  می باشد. این پلتفرم نیز تو سطW3C  استانداردسازی شده است تا توسعه دهندگان قادر باشند بصورت استاندارد از این پلتفرم به عنوان واسط اتصال استفاده کنند.

 

SOAP  یا Simple Object Access Protocol 

یکی دیگر از استاندارهای مهم و کاربردی در وب سرویس ها استاندارد SOAP است. این پروتکل نیز همانند XML قادر است بصورت مشترک باعث اتصال موفق برنامه ها با وب سرویس گردد. در واقع پیغام های ایجاد و ارسال شده SOAP عامل اصلی و ایجاد کننده اتصال وب سرویس می باشند. بعد از اتصال پیغام بر روی بستر SOAP در صورتی که پیغام برای وب سرویس دارای مفهوم عملیاتی باشد، با توجه به توابع تعریف شده دستور اجرا می شود و نتیجه آن مجددا بر روی قالب پیغام SOAP به درخواست کننده ارسال می گردد.

 

UDDI  یا Universal Description – Discovery and Integration 
این استاندارد حاوی یک فایل مبتنی بر XML می باشد که شرکت ها توسط آن به معرفی اتصال وب سرویس ها اقدام می کنند. از معروفترین شرکت هایی که به استفاده و توسعه این استاندارد می پردازند شرکت مایکروسافت می باشد. شرکت های استفاده کننده از این  استاندارد می توانند سطح دسترسی آن را به راحتی جهت معرفی در اختیار همگان یا شرکت های خاص قرار دهند.

 

WSDL یا  Web Service Description Language
از دیگر استاندارد های مهم که کاربرد بسیار فراوانی در وب سرویس ها دارد استاندارد WSDL است. این استاندارد نیز همانند UDDI دارای یک فایل برای هر وب سرویس می باشد. این فایل با فرمت XML بوده و بصورت کلی نحوه استفاده از وب سرویس را شرح می دهد. در این فایل عناوین مهمی وجود دارد، از جمله اینکه پورتهای خروجی و وردی وب سرویس چه پورتی تعیین شده است. استاندارد WSDL در کنار تمامی وب سرویس ها این فایل را ایجاد می کند و در اختیار کاربر قرار می دهد تا به آسانی به مستندات وب سرویس دسترسی داشته باشند و بتوانند از آن استفاده کنند.

مرتبط با آشنایی با API

سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف در طراحی سایت

چشم انسان عاشق تحرک است. هر المان متحرک در سایت موجب جلب توجه کاربر و افزایش تعامل با آن خواهد شد. سین...

بهترین ایده های استارتاپی

بهترین ایده های استارتاپی

می خواهیم در این مطلب به معرفی برترین ایده های نوپای ایرانی در سال ۲۰۱۷ بپردازیم. هرچند ممکن است ...

سئو چیست

سئو چیست

هنگامی که ازموتورهای حستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ استفاده می کنید، عبارت مورد جستجوی شما شامل کلمات ک...